Vi på Prototal erbjuder nu additiv tillverkning av detaljer i polypropylen (PP) med Powder Bed Fusion-teknologi. Kombinationen lämpar sig särskilt väl för gastäta och kemikalieresistenta applikationer.
PP levererar kemikalieresistenta och lufttäta komponenter. Materialegenskaperna gör det till ett optimalt val för avancerade applikationer som exempelvis lufttäta lådor och manifolder till bilindustrin.
”Vi har länge letat efter en lösning som kan kombinera PP med de låga toleranserna och de skalbara möjligheterna som Powder Bed Fusion-teknologin erbjuder. Nu har vi hittat den optimala lösningen och det ska bli riktigt spännande att följa vilka användningsområden som öppnar sig på den danska marknaden” – Jesper Damvig, CTO
Utvalda materialegenskaper för PP
- Flexibla komponenter med låg elasticitetsmodul
- Starka komponenter med hög duktilitet
- Lätta detaljer med en densitet på 0,89 g/cm³
- Hög kemikalieresistens
- Lufttäta egenskaper
Vilka efterbehandlingsmöjligheter erbjuder vi?
Med PP erbjuder vi i dagsläget ytbehandling med PowerShot.
Har du applikationer som behöver testas med PP?
Vi hjälper dig gärna att identifiera applikationer där du kan dra nytta av PP. Skicka ett mail till 3dp@prototal.se.
Produktion och leverans
Då vi just nu är i igångkörningsfasen för vårt nya setup med PP, kan leveranstiden för PP-komponenter vara något längre än för övriga material och teknologier i vårt sortiment.